You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ALLAH’IN KUDRETİNİ HER AN HATIRLAMAK

ALLAH’IN KUDRETİNİ HER AN HATIRLAMAK

Member
ALLAH’IN KUDRETİNİ HER AN HATIRLAMAK
Müslüman, Allah’a kesin bilgi ile inanan, hükümlerini titizlikle uygulayan, inancından dolayı görmediği halde ahiretin varlığına inanan, kadere teslim olan ve Allah’a güvenen kişidir. Ancak insan zayıf yaratılmıştır. Bu yüzden bir Müslüman asla ben zaten Allah’ı tanıyorum, Kuran’ı biliyorum diyerek güzel ahlakı kendinde sürekli uygulama ve Allah’ın yüceliğini sürekli hatırlama konusunda gevşekliğe düşmemelidir. Müslüman sabah uyandığı andan itibaren hemen Allah’ı ve yarattıklarını hatırlamalı, gün içinde de sürekli Allah ile bağlantı içinde olmalıdır.

Kamil imanın en önemli özelliklerinden biri Allah’a olan teslimiyettir. Tevekkül sahibi olmak Allah’ın izni ile kolaydır. Bunun için Müslüman’ın Allah’ın büyüklüğünü ve gücünü anlayabileceği iman hakikatlerine yoğunlaşması gerekmektedir. Allah’ın yüceliğini anlayan kişinin O’na olan güveni artacaktır.Rabbimiz insan fıtratını Kendi’ne güven duyulduğunda mutlu ve huzurlu olacak şekilde yaratmıştır. Bu yüzden zor olan Allah’tan uzak olan bir yaşamdır. Allah, Kuran’da insanın üzerindeki ağırlıkları kaldıracak hükümleri indirmiş ve böylece Müslüman için imtihanı kolaylaştırmıştır.

Ve seni kolay olan için başarılı kılacağız. (A'la Suresi, 8)

“... Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez...”(Bakara Suresi, 185)

Allah canlı ve cansız alemi yaratmış, her an kudreti altında tutmaktadır. Herkes ve herşey kaderinde olan eylemi yapmaktadır. Bu yüzden Müslüman ne kadar zorluk yaşarsa yaşasın, aşması gereken sorun ne olursa olsun, bu gerçeği aklından çıkarmaması gerekir.

Her an Allah ile bağlantı halinde olmaya bir vesile de besmeledir. Besleme Müslüman’ın işindeki bereketi arttıracağı gibi Allah’ın gücünü aklında tutmasına da vesiledir. Bir işe Allah’ı anarak başlayan kişi, herşeyin kontrolünün O’nun gücü ile olduğunu bilir. Bunu bilen kişi bir işte başarıyı yada başarısızlığı Allah’ın yaratacağını ve herşeyde bir hikmet olduğunu da anlamıştır.

De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü’minler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler. (Tevbe Suresi, 51)

Allah ile derin bir bağlantı içinde olmaya vesile diğer bir konu da daima şükredici olmaktır. Şükrü gerçek anlamda yapabilenler yine tüm mülkün sahibinin Allah olduğunu bilen, dilediğine verip, dilediğine kısacağını ve hepsinde bir hayır olduğunu anlayan müminlerdir. Ancak Müslüman şükredeceği konuları dar bir çerçevede tutmamalıdır. Müslümanlar sadece sağlığı, kazandığı para yada yediği yemekler için değil, iman hakikatleri üzerinde derin düşünerek, zararlı ışınlardan dünyamızı koruyan atmosfer, çeşitli ürünler veren toprak, bizi bir yerden bir yere hızlı bir şekilde ulaştıran ulaşım araçları, kolayca istediğimiz bilgiye ulaşabileceğimiz internet ve daha sayamayacağımız kadar çok sayıda nimet için şükür içinde olmalıdırlar.

Size her istediğiniz şeyi verdi. Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp-bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür. (İbrahim Suresi, 34)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İlmi Dua - Dini Rehberiniz sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.