You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

BİR NEVİ CEHENNEM AZABI YAŞAMAK

BİR NEVİ CEHENNEM AZABI YAŞAMAK

Member
BİR NEVİ CEHENNEM AZABI YAŞAMAK
Tüm inananların bildiği bir gerçek; dünyada Allah’ın hükümlerini gözetmeyen insanlar cehennemde tarifi mümkün olmayan fiziksel bir azapla karşılaşacak olmalarıdır. Ancak çoğu insanın üzerinde durmadığı bir gerçek daha vardır; cehennemde fiziksel azapların yanında manevi azapların yaşanacak olmasıdır. Ahirette cehennem ehli yaşadığı bedensel acıların yanında dünyadaki ile kıyaslanamayacak kadar acı verecek olan ümitsizlik, korku, bunalım, aşağılanma, pişmanlık gibi psikolojik acılar çekeceklerdir.

Çoğu insanın hayatında yaşadığı sıkıntıları vardır.Kimi kaybettiği yakınının, kimi işlerinin iyi gitmesinin, kimi iyi bir üniversite kazanamamasının, kimi iyi bir meseleğe sahip olamamasının, kimi dostu bildiği kişinin kendisini sırtından vurmasının acısını çeker. Aslında tüm bu ve benzeri acıların hepsinin kaynağında Allah sevgisini doğru anlamamak ve yaşamamak vardır. Rabbimiz Kendisine gerektiği gibi yönelmeyen, herşeyi O’ndan bilmeyen, tüm sevgisini O’na vermeyen kullarına dünyada bu tür manevi azaplarla hatırlatmalarda bulunmaktadır. Oysa insan tüm sevgisini Yaratıcısına yöneltmelidir. İnsanları ve diğer canlıları Allah’a olan sevgisinden ötürü sevmelidir. Böylece kişi şirk sevgisinden kurtulur, kişilere ve olaylara Allah’tan bağımsız bir gözle bakmaz. Yine başına gelen olaylarda Allah’ın yarattığı hikmetleri görmeli, herşeye hayır gözüyle bakmalıdır. Böylece sahip olamadıklarından dolayı ötürü hayıflanmaz, sıkıntı duymaz.

İnsanlar içinde, Allah'tan başkasını 'eş ve ortak' tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah'a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah'ın olduğunu ve Allah'ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi. (Bakara Suresi, 165)

Kişinin dünyada yaşadığı manevi azaplar cehennemde yaşanacak olan manevi azaplarla kıyas edilemeyecek kadar küçüktür. Aslında bazı insanların yaşadıkları bu manevi azaplar yine kişinin hayrınadır. Çünkü Rabbimiz bu dünyevi azaplarla kullarına şefkat etmekte, dünyanın geçiciliğini, asıl olanın ahiret olduğunu hatırlatmakta, cehnnem azabına karşı kullarını uyarmaktadır.

Dünyada yaşanan acılar zamanla azalır veya geçer. Cehennemdeki acılar ise süreklidir. Bu yüzden azalması veya bitmesi söz konusu değildir. Üstelik bedene acı veren azaplara pişmanlık, umutsuzluk, korku gibi manevi azaplar eklenince acılar daha da artmaktadır.

“Ne zaman ordan, sarsıcı-üzüntüden çıkmak isterlerse, oraya geri çevrilirler ve (onlaragülücük "Yakıcı azabı tadın" (denir).”(Hac Suresi, 22)

“İnkar edenlere gelince, onlar için de cehennem ateşi vardır. Onlar için ne, karar verilir, ki böylece ölüversinler, ne de kendilerine onun azabından (bir şey) hafifletilir. İşte Biz, her nankör olanı böyle cezalandırırız.”(Fatır Suresi, 36)

Dünyasını Allah’ın rızasını gözetmeden geçiren kişiler cehenneme girdiklerinde cehennem kapıları üzerlerine kilitlenecektir.Milyon yıl geçsede acıların ve azapların sonu gelmeyecektir.Acılardan dolayı ölmek isteyecek ancak bu istekleri kabul edilmeyecektir.

Samimi olarak dini yaşayan müminler Allah’a güvendikleri, tevekkül ettikleri, herşeyde hayır gözettikleri, Allah’ı herkesten ve herşeyden çok sevdiklerinden ötürü ömürleri boyunca Allah’tan bir lütuf olarak hem bedensel hem de manevi azaplardan uzak olurlar. Elbette Müslümanlar da imtihan olur, zorluklarla karşılaşırlar. Ancak Müslüman Allah’a olan güveninden ötürü yaşadıklarından dolayı sıkıntı duymaz, tam tersine bunları Allah’a yakınlaşmak için bir fırsat olarak görür. Bu yüzden dünya Müslüman için bir nevi cennette dönüşür. Cennette ise dünyadakiyle kıyas dahi edilemeyecek nimet ve bolluk içerisinde yaşar. Allah’ın rızasını kazanmış olmak ise hepsinin üzerindedir.

(Allah'tan) Sakınanlara: "Rabbiniz ne indirdi?" dendiğinde, "Hayır" dediler. Bu dünyada güzel davranışlarda bulunanlara güzellik vardır; ahiret yurdu ise daha hayırlıdır. Takva sahiplerinin yurdu ne güzeldir. (Nahl Suresi, 30)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İlmi Dua - Dini Rehberiniz sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.