You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

HÜZÜNLENMEK, SIKINTI İÇİNDE OLMAK ŞİRK MİDİR?

HÜZÜNLENMEK, SIKINTI İÇİNDE OLMAK ŞİRK MİDİR?

Member
HÜZÜNLENMEK, SIKINTI İÇİNDE OLMAK ŞİRK MİDİR?
Şirk deyince aklımıza Hindistan’da yada Afrika’da yaşayan yada eski çağlarda yaşamış puta tapan insanlar gelmektedir.Oysa bir Müslüman gereği gibi Allah’a odaklanmadığı, olayları ve kişileri bağımsızlaştırdığında da şirk belasına düşer. Bu yüzden Müslüman, bu belaya karşı tüm gücünü kullanarak dikkatini Allah’a vermeli, kader gerçeğini unutmamalıdır.

Allah’ı unutarak insanları ve olayları bağımsızlaştırmak kişiye sıkıntı, hüzün, umutsuzluk ve mutsuzluk olarak geri döner. İnsan ruhunda meydana gelen bu tahribat,kişinin bedeninin de kolay hastalanmasına neden olur. Çağımızın hastalığı olan depresyonun da temel nedeni ruhtaki bu tevekkülsüzlüktür. İnsan tevekkülsüzlükle çabuk yıpranır, yaşlanır, hastalıklara açık hale gelir. Rabbimiz bir ayetinde en büyük günahın şirk olduğunu şöyle haber vermiştir:

Gerçekten, Allah, Kendisi'ne şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah'a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)

Gün içinde plandığınız olayların istediğiniz gibi ilerlememesi, çok arzu ettiğiniz işe girememeniz, çok çalışmanıza rağmen okulda kaldığınız bir ders, yakın arkadaşınızın size ettiği incitici bir söz, alaya alınmanız, haksızlığa uğradığınızı düşünmeniz, ocakta yanan yemeğiniz, ayağınıza takılan bir taş, bir yere giderken yanlış yola sapmanız... hepsi Allah’ın yarattığı kader dahilinde olup, kusursuz detaylarla bir amaç üzere var edilmiştir.

Müslüman Allah’a kesin bilgiyle iman etmelidir. Rabbimiz’in tüm evrenin kaderini an an yarattığını hatrından çıkarmamalıdır. Kader, Kuran’da bizlere bildirilen kesin bir gerçektir. Bugün bilim adamları kuantum fiziği vesilesiyle seçimlerimizin dahi bir güç tarafından kontrol edildiğini ortaya koymaktadırlar. Örneğin Hollandalı fizikçi Nobel ödüllü Gerard Hooft, maddenin temel birimini oluşturan atomun nerede ve ne hızda hareket edeceğini 43 saniye önceden tespit eden bir model geliştirerek kaderi bilimsel olarak ispatlamıştır.New Scientist tarafından dünyanın en iyi matematikçileri arasında gösterilen Simon Kochenise bu konuda şu yorumu yapmıştır:

"Önünüze bir dilim çikolatalı, bir dilim çilekli kek getirildiğini düşünün. Çikolatalı keki yemeye başladığınızda, bunun kendi seçiminiz olduğunu düşünüyorsunuz. Oysa ki çikolatalıyı yiyeceğiniz zaten belliydi. Biz özgür olduğumuzu düşünüyoruz. Eğer Hooft'un modeli hatalı değilse özgürlüğümüz sınırlı bir ilüzyondan ibaret olabilir."(İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

İnsan ne kadar çabalarsa çabalasın kaderdeki olayları değiştiremez. Bu yüzden akılcı olan Allah’a teslim olmak ve güzellikleri görmeye çalışmaktır. Herşeyi Allah’ın yarattığını unutan kimseler olayları ve kişileri bağımsızlaştırarak bunları gözlerinde büyüttükçe büyütürler. En küçük olayları dahi karmaşık, içinden çıkılamaz hale getirirler. Unutulmamalıdır ki, değil bir insanın bir insana incitici söz söylemesi, alaya alaması, haksızlığa uğratması, Allah izin vermeden yerinden kıpırdaması dahi mümkün değildir. İşte bu durumun farkında olmayan insanlar Allah’a güvensizliklerinden ötürü ömür boyu sıkıntılar ve huzursuzluklar içinde yaşarlar.

Kim de Benim zikrimden yüz çevirirse, artık onun için sıkıntılı bir geçim vardır ve Biz onu kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz. (Taha Suresi, 124)

Bu yüzden Müslüman yaşadığı olumsuzmuş gibi görünen olaylardan ötürü sıkıntıya düşmemeli, hepsinde imanını arttıracak güzelliklerin saklı olduğunu bilmelidir. Aksi tavır da,olaylardan ötürü hüzne kapılmak, yas tutmak, isyan etmek de şirk olacaktır. Kaderi anlamak, Allah’a tevekkül etmek Müslümanın bu dünyadaki cennetinin kapısının anahtarı gibidir. Tüm ruhuyla Allah’a teslim olan Müslüman cenneti bu dünyada yaşmaya başlar, Allah’ın izniyle kolay bir ömür sürer. Ahirette ise Allah’ın rızasına kavuşur ve cennetini ile ödüllendirilir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İlmi Dua - Dini Rehberiniz sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.