You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İMANLA YETİŞEN ÇOCUK

Member
İMANLA YETİŞEN ÇOCUK
Rabbimiz insanı anne karnında muhteşem bir sanatla var ediyor. Her bebek anne rahminde kusursuz bir işleyişle doğuma hazırlanıyor. Tabii bu arada ebeveynler de büyük bir heyecanla çocuğun doğumunu bekliyor. Bu muhteşem yaratılış karşısında Müslüman ailelere düşen görev, bir şükür borcu olarak evlatlarını imanlı yetiştirmeleridir. Bir çocuğa aileler tarafından yapılacak en büyük iyilik, ona, Allah sevgisi ve korkusunu öğretmektir. Bunu da yaratılış delillerini anlatarak ve Kuran’ın hükümlerini öğreterek yapmalıdırlar. Allah sevgisi aşılanarak büyüyen çocuk dünyaya geliş amacını iyi kavrayacak, doğru bir ahlak üzere yetişecektir.

Ebeveynler çocuğa güzel ahlakı anlatırken kendileri de örnek tavırlar sergilemelidirler. Bu yüzden evde Kuran’ın okunması ve şefkat, merhamet, sabır, tevekkül gibi ahlaki özellikler için gayret gösterilmesi,göz önünde iyi bir örnek olacaktır. Kuran insan için şifa, evlere de nurdur. Bu nurla yetişen çocuk hem çevresine, hem de tüm dünyaya güven vesilesidir;İslam ahlakıyla yetişen çocuk vatanına, milletine, dünyaya faydalı olmak için çabalayacaktır. Hz. Meryem’in annesinin onu Allah’a adaması ve Allah için yetiştirmesi Müslümanlara güzel bir örnektir.

Hani İmran'ın karısı: "Rabbim, karnımda olanı, 'her türlü bağımlılıktan özgürlüğe kavuşturulmuş olarak' Sana adadım, benden kabul et. Şüphesiz işiten bilen Sensin Sen" demişti. (Ali İmran Suresi, 35)

Başka bir ayette peygamberlerin Allah’tan ne niyetle çocuklar istedikleri şu şekilde haber verilmiştir:

Ve onlar: "Rabbimiz, bize eşlerimizden ve soyumuzdan, gözün aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl," diyenlerdir. (Furkan Suresi, 74)

Bir ailenin evladının geleceği için iyi bir eğitim almasını sağlaması güzel birşeydir. Ancak çocuğun kalbine Allah sevgisi ve korkusu aşılanmansa aldığı eğitimin onun ahiretine hiçbir faydası olmayacaktır.O çocuk belki gelecekte çok başarılı bir kariyer yapacak yada tanınmış bir insan olacaktır. Ancak İslam ahlakıyla büyütülmemişse doğru, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşaması mümkün değildir. Bu yüzden çocuğa dünyanın geçiciliği, ahiretin ise asıl yurt olduğu öğretilmelidir.

İmanla yetişen bir çocuk zorda kaldığında imtihanda olduğunu bilecek, sabredecek ve tevekkül gösterecektir.Olgun, itidalli, ileri görüşlü, merhametli, sevgi dolu bir çocuk elbette dünyevi hedeflerle büyütülen bir çocuktan farklı olacaktır.

Günümüzde gençlerin uyuşturucu, alkol gibi tuzaklara düşmelerinin nedeni eğitim ve ekonomik sorunlar değil, sadece ve sadece imanla yetişmemelidir. Kaderi ve tevekkülü bilmeyen gençler küçücük olaylar karşısında bunalıma düşmekte, intihar edecek ruh haline gelmektedirler.Mutsuz, asi, bencil, merhametsiz bir gencin elbette çevresine fayda vermesi beklenilemez. Elbette iyi yetişen gençlerimiz var. Ancak imanla yetişmeyen beyinler zorda kaldığında yanlış içine düşmeye meyillidirler. Bu gençler bir tek dünyayı değil, sonsuz ahiret hayatını da kaybetmektedirler.

Bir çocuk için en güzel hediye onu Allah’ın rızası için ahirete hazırlamaktır. Güzel ahlak ile yetişen çocuklardünyada ana ve babasına sevgi dolu, itaatkar, merhametli olacak, cennette ailesi ile birlikte Allah’ın onlar için hazırlamış olduğu yüksek köşkler, tahtlar, güzel manzaralar, sadece sevginin olduğu nurlu cennet ile ödüllendirileceklerdir.

Onlar; altından ırmaklar akan Adn cennetleri onlarındır, orada altın bileziklerle süslenirler, hafif ipekten ve ağır işlenmiş atlastan yeşil elbiseler giyerler ve tahtlar üzerinde kurulup-dayanırlar. (Bu,) Ne güzel sevap ve ne güzel destek. (Kehf Suresi, 31)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İlmi Dua - Dini Rehberiniz sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.