You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Şaban Ayında Oruç Tutmak Neden Faziletli?

Şaban Ayında Oruç Tutmak Neden Faziletli?

Member
Şaban Ayında Oruç Tutmak Neden Faziletli?
“Üç Aylar”ın ikincisi olan Şaban ayında Peygamber Efendimiz’in tuttuğu ve tutulmasını tavsiye ettiği oruç ve bu orucun fazileti...
aişe-i Sıddıka -radıyallahu anha- Ebu Seleme’ye -radıyallahu anh- tahdıs edip, şöyle demiştir:

“Hazret-i Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- hiçbir ayda Şaban ayındakinden daha çok, nafile oruç tutar değildi. Çünkü Nebiyy-i Zişan, Şaban ayının çoğunda oruç tutardı. Ve:

-Amellerden (devam etmeye) gücünüzün yeteceği miktarı alınız. Çünkü Allah, sizler (amelden) bıkmadıkça (sevab vermekten) bıkmaz.” buyururdu. (Müslim, 2/811) Ve Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e en sevimli olan namaz, az olsa bile üzerinde devam edilen namazdı. Rasul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, herhangi bir (nafile) namazı kılmaya başlayınca ona devam ederdi.” (Sahıh-i Buhari, Kitabu’s-Savm 1836)

Gunyetü’t-Talibın’de Abdülkadir Geylanı Hazretlerinin -rahimehullah ve kuddıse sirruh- Şaban ayı ile ilgili olarak naklettiği hadıs-i şerıfler mealen şöyledir:

aişe-i Sıddıka -radıyallahu anha- şöyle demiştir:

“Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- öyle oruç tutardı ki, Biz artık orucu bırakmayacak, der idik. Peşpeşe günlerce oruç tutmadığını görünce, Biz, Rasulüllah -sallallahu aleyhi ve sellem- artık oruç tutmayacak, der idik. Şaban ayında oruç tutmak, O’na daha sevgili idi. Ben:

-Ey Allah’ın Rasulü!.. Şaban’da senin (çok) oruç tuttuğunu görüyorum. (Bunun hikmeti nedir? diye sordum.) Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

“Ya aişe!.. Bir sene içinde ölecek olan kimselerin isimleri bu ayda (yaşayanların) defterinden silinip, Azrail’e -aleyhisselam- teslım edilir. Oruçlu olduğum halde, ismimin defterden silinip, (diğer deftere kaydedilmesini) arzu ederim.” buyurdu.

Ümmü Seleme -radıyallahu anha- şöyle demiştir:

“Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Ramazan’dan sonra en fazla orucu Şaban (ayın)da tutardı. Bunun sebebi, o sene içinde ölecek olanların isimlerinin, Şaban’da diriler defterinden, ölüler defterine geçirilmesidir. Bir kimse yolculuğa çıkar. (Halbuki onun ismi yaşayanlar defterinden çıkarılıp) o sene ölecek olanların defterine yazılır.” (Gunye 1/186-187)

“Hz. Enes’den -radıyallahu anh-; Rasul-i Ekrem’e -sallallahu aleyhi ve sellem- en fazıletli oruçtan soruldu. Buyurdular ki:

-Ramazan-ı şerıfi tazim için tutulan, Şaban orucudur.”

“Hz. aişe’den -radıyallahu anha- Rasulullah’a -sallallahu aleyhi ve sellem- ayların en sevgilisi, kendisini Ramazan ayına kavuşturan Şaban ayı idi, demiştir... ” (Gunye 1/187)
Kaynak: Üç Aylar, Yusuf Demireşik, 288 Sayfa, Sultantepe Yayınları

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İlmi Dua - Dini Rehberiniz sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.