You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Vesvese (Evhamdan) Kurtulmak İçin Dua

Vesvese (Evhamdan) Kurtulmak İçin Dua

Member
Vesvese (Evhamdan) Kurtulmak İçin Dua
Ey Dost! Vesvese ve evham, şeytândan gelir. Vesvese şeytânın işidir. Şeytân, ibâdetlerde insana devamlı şüphe ve kuşku fısıldamak için çaba sarfeder. İnsanın içine bir şeyler fiskoslar, sanki insanın içinde bir şeyler varmış gibi olur. İşte bu, şeytândan gelen şüphe ve vesvesedir, evhamdır.

Buna şeytân işi deniyor. Bu bazı insanlarda âdetâ hastalık hâline geliyor. Böyle hâllerde:

Lâ ilahe illallah

Duâ ve zikrini söylemek bu hastalığın tek ilacıdır.

Şeytânın uzaklaşması için tek silâh duâ ve zikirdir. Şeytânı insandan uzaklaştıracak başka bir silâh yoktur.

İslâm âlimlerinin bir çoğu, “Abdest, Namaz” gibi ibâdetlerde vesvese ve evham hastalığına tutulan kimselerin "Lâ ilahe illallâh” duâsmı okumaları çok sevâb ve çok etkilidir demişlerdir. Şeytânın, duâ ve zikir eden kimseden geri duracağını ve ondan uzaklaşacağını söylemişlerdir.

Abdest ve tahâret (temizlik) hususunda zorluk çeken, vesveseden dolayı zahmet çeken kimseler seslice duâ ve zikir etmelidir. Abdest almaya başlarken “Eûzü ile Besmele” okumalıdır. Sonra artık her âzâsmı yıkarken “Lâ ilahe illallah" diyerek duâ ve zikir etmelidir. “Eşhedü en lâ ilâhe illallâh, ve eşhedü enne Muham- meden abdühü ve resûlüh.” diyerek Kelime-i Şahâdet okumalıdır.

Evet Ey Dost! Abdest alırken, temizlik yaparken şuramı yıkadım mı, kaç sefer yıkadım, yoksa yıkamadım mı? diyerek evham ve vesveseye tutulan bir kimse, bunun farkına varıp da duâ ve zikir okuyacak olursa, bu zahmetten ve eziyetten kurtulacaktır vesselâm.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İlmi Dua - Dini Rehberiniz sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.