You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yüce Rabbimin Nimetleri

Member
Yüce Rabbimin Nimetleri
Yüce Rabbim; bize verdiğin akıl için çok şükür, bize verdiğin hafıza için çok şükür, beynimizi kemik bir kafeste koruduğun için çok şükür, beynimiz ve milyarlarca sinir hücresi vasıtasıyla bizi hareket ettirdiğin için çok şükür, bizi tehlikelerden koruyan refleksimizi yarattığın için çok şükür, dengemizi sağlamamıza yardımcı olan ve beynimizde yer alan bezleri kulağımızda yer alan denge merkezlerini yarattığın için çok şükür, tüm bedenimizi saran bizi dış etkenlerden koruyan tenimiz (derimiz) için çok şükür, bizi güzel gösteren içimizi dışa vurmamızı sağlayan yüzümüz için çok şükür, dünyayı tüm güzellikleri ile görmemizi sağlayan bize 4 boyutlu görüş sağlayan eşsiz güzellikte yarattığın bir çift göz için çok şükür, her insanda farklı bir renkte ve güzellikte olan, farklı bakışları kendinde toplayan eşsiz nimetin için çok şükür, etrafımızdaki kokuları koklamamızı sağlayan burnumuz için çok şükür, (hasta olduğumuzda nefes almamız zorlaşınca kıymetini daha iyi anladığımız eşsiz nimet burnumuz) konuşmamıza yemek yememize, nefes almamıza, sindirimimize yardımcı bir diğer eşsiz varlık ağzımız için çok şükür, içerisindeki çiğneme hareketini yapacağımız dişlerimiz ve dilimiz için çok şükür, güzel sesleri duymamıza yarayan ve hem işitme hem de dengeyi sağlayan bir çift kulak için çok şükür.

Hem dokunma ve tutuma, hem de hareket etmemizi sağlayan, ibadet etmemize yardımcı olan eşsiz ellerimiz için çok şükür, beş farklı parmak ile bezenmiş hepsi anlamlı hepsi gerekli ne güzel yaratılmış. Yüce Rabbim hiçbir şeyi faydasız yaratmamıştır.

Yürümemizi ve ayakta durmamızı sağlayan iki adet bacağımız için çok şükür. Tüm gün ayakta ve koşuşturma halinde olmamıza rağmen, nede güzel taşıyorlar bizi. Hamd olsun Allah’ıma verdiği tüm nimetler için.

Peki ya vücudumuzun içinde olanlar! Mükemmel bir şekilde sessizce çalışan eşsiz nimet bedenimiz. Tüm organlar, gerekli tüm fonksiyonları yerine getirebilmek için mükemmel bir düzen içerisinde çalışıyorlar, çalıştırılıyorlar.
Biri görevini yapmasa vücut çöküyor. Tüm iç organlarımız için ayrı ayrı tek tek binlerce şükürler olsun.

Kadınların vücutlarındaki bir diğer mucize, ana rahmi. İki hücreden oluşan zigot, nasıl da büyüyüp bir canlı haline geliyor. Ne büyük bir hikmet, ne eşsiz bir yaratılış. Korunaklı, sıcak, besin ve hava taşınabilecek bir sistem. Müthiş bir merhamet ve sevgiyle bebeğin büyüyeceği bir yuva. Tüm bu nimetler için sonsuz şükürler olsun.

Allah’ım hidayet ver bizlere, hikmet ver. Eşyanın tabiatını öğret bizlere. Öğret ki, Seni daha iyi tanıyalım, daha çok sevelim ve sana kul olabilelim.

Elhamdülillah, tüm nimetlere. Sonsuz şükürler olsun.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İlmi Dua - Dini Rehberiniz sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.